"Drugie życie" odpadów na przykładach
Jedną z zasad, których musimy dziś przestrzegać, jest segregacja odpadów. Zaczyna się ona u nas w domach i mieszkaniach, gdzie osobno kumulujemy szklane i plastikowe butelki, papiery i tworzywa sztuczne. Ułatwia to późniejszą segregację w skupach i przedsiębiorstwach zajmujących się recyklingiem odpadów. Na czym polega ich „drugie życie” i dlaczego warto ułatwić segregację?
Skupy odpadów – najważniejsze informacje
Działające dzisiaj skupy odpadów coraz częściej angażują się w recykling zbieranych przez nich produktów. Zdajemy sobie coraz lepiej sprawę z tego, jak skutecznie pozwala nam to ograniczyć produkcję śmieci i jak korzystnie wpływamy dzięki temu na środowisko naturalne. Zmieniające się prawo, którego celem jest jak najwcześniejsza segregacja śmieci, już w naszych mieszkaniach i na osiedlach, ułatwia cały proces.
Wiele osób samodzielnie nadaje drugie życie, zużytym w domu sprzętom, pojemnikom i opakowaniom, ale również to, co na pozór wydaje się stracone, daje się wykorzystać ponownie. Skupy samodzielnie przeprowadzają recykling, a to, czego nie da się przetworzyć lub zutylizować, bardzo często staje się alternatywnym paliwem. Używa się go jako zamiennika węgla w przemyśle.
Co dokładnie oznacza „drugie życie” w skupie odpadów?
Firmy decydują się na skup surowców wtórnych, gdzie najpopularniejsza jest przede wszystkim makulatura i tworzywa sztuczne. To z nich najłatwiej wytworzyć coś nowego. Jeśli chodzi o makulaturę, to zbiera się wszelkiego rodzaju gazety, pudła i kartony. Natomiast z tworzyw sztucznych poddawane są recyklingowi folie bezbarwne i kolorowe, rolnicze, worki nowe i używane, skrzynki, wiaderka wykonane z twardych tworzyw.
Odpady celulozowe wykorzystane są do produkcji tektury: na pudełka, niepowlekanych, falistych, a także papieru do druku, pisania czy pakowania (bibułki). Recykling tworzyw umożliwia ich oczyszczenie i ponowną produkcję opakowań, ale również zabawek, sztućców, długopisów, elementów maszyn, pojazdów, meble ogrodowe czy ramy okienne.